Копенхаген прогласен за најбезбеден град во светот

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од „Економист интелеџенс јунит“ (Economist Intelligence Unit), а рангира 60 меѓународни дестинации врз основа на дигитална, здравствена, инфраструктурна и лична безбедност, како и заштита на животната средина, нова категорија воведена оваа година.

Копенхаген за првпат беше прогласен за најбезбеден град во светот, постигнувајќи 82,4 поени од 100.

„Еден од клучните фактори што го прават Копенхаген толку безбеден град е неговата ниска стапка на криминал, која во моментов е на најниско ниво во повеќе од една деценија“, вели градоначалникот на Копенхаген, Ларс Вајс.

„Копенхаген исто така се карактеризира со голема социјална кохезија и релативно мал јаз во богатството. Тоа е мешан град каде и асистентот за чистење и директорот се среќаваат во локален супермаркет и имаат деца во истото училиште “, додаде тој.

Торонто го освои второто место со 82,2 поени, додека Сингапур е трет со 80,7 поени. Иако Сиднеј го зазеде четвртото место со 80,1 поени, австралискиот град беше на врвот во категоријата за дигитална безбедност, додека на Токио му се доделени 80 поени, со што јапонскиот град падна на петтото место.

Амстердам е шести со 79,3 поени, додека Велингтон го освои седмото место со 79 поени. Мелбурн е на осмото место со 78,6 поени, а Стокхолм ги заокружи првите 10 места, со 78 поени.

Њујорк го дели 11-то место со Барселона (двата града освоија 77,8 поени). Вашингтон е на 14-то место, додека Лондон и Сан Франциско се изедначени на 15-то место.

На дното на листата се нигерискиот Лагос, египетскиот Каиро, венецуелскиот Каракас, пакистанскиот Карачи и Мјанмарскиот Јангон.

Претходна вестПриведен скопјанец за одгледување марихуана
Следна вестЌе чекаат ли битолчани 22 години за да се направи патот од 22 километри до Меџитлија?