Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги затвори нашите ЕУ перспективи, СДСМ останува посветена на европска Македонија

-Ако ВМРО-ДПМНЕ повторно добие преголема моќ, ќе се соочиме со истото што го гледавме 11 години. Тоа ќе ги затвори нашите ЕУ перспективи, ќе ги затвори и независните медиуми и ќе стави крај на независното судство, ќе стави крај на една демократска држава во која денес секој може слободно да го каже своето мислење, истакна пред граѓаните на Гостивар, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Од друга страна, рече Ковачевски, СДСМ останува посветена на европската иднина на Македонија и заедно со граѓаните кои веруваат во оваа визија, со упорна и посветена работа, ќе ја оствариме целта државата да стане членка на ЕУ.

-На 8-ми мај сите заедно одлучуваме за иднината на државата. Упатувам апел убаво да размислите кому ќе ја дадете довербата да ја води државата во наредните години. Размислете која партија како ја водеше државата кога имаше можност да биде власт. Потсетете се кој управуваше со државата, а кој владееше како крал и ја гледаше државата како негова лична своина.Кој носеше тешки, но позитивни и исправни одлуки за нашата иднина, а кој се крадеше од иднината за личен интерес и еве, денеска гледаме – за ништо друго освен сопствено, лично богатење, потенцираше Ковачевски.

Лидерот на СДСМ предупреди на опасната реторика на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ која може да ги потпали меѓуетничките тензии и ги повика граѓаните да не подлегнуваат на таквите манипулации.

-Оганот кој деновиве гледаме дека го распалуваат ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ по стариот рецепт од 2016 година може многу лесно да ги потпали тензиите кои успешно ги надминавме и ги оставивме во минатото. Нешто што успеавме да го унапредиме во последните 7 години на многу повисоко ниво од тоа што беше претходно и тоа го гледаме на секој чекор. Ние друга татковина немаме. Нашите деца заслужуваат да ја градат својата иднина, дома, тука каде што се родени. Во СДСМ имаме само една опција, да застанеме зад граѓаните кои веруваат во напредна и европска Македонија како рамноправна членка на Европската Унија и заедно, со упорна и посветена работа, да го оствариме тоа, порача Ковачевски.

Тој истакна дека СДСМ и Коалицијата за европска иднина, со крената глава продолжуваат да чекорат по вистинскиот европски пат, кој е единствена опција за реални и суштински промени во државата. Ги повика сите слободоумни граѓани на Македонија, масовно да излезат на изборите на 8-ми мај и својот глас да го дадат за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски и за пратеничките листи на СДСМ и на Коалицијата за европска иднина.

Претходна вестМицкоски: Ахмети добил бел лист од Ковачевски да напише што сака
Следна вестПет лица загинаа, 33 се повредени, 140 фабрички погони се оштетени – торнадо во Кина