Кривична против полицаец од Македонска Каменица за загрозување на сигурноста

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против И. И. од Македонска Каменица, полициски службеник во Полициското одделение Македонска Каменица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело загрозување на сигурноста по член 144 од Кривичниот законик, односно дека упатил закани кон лице од Македонска Каменица.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди против полицискиот службеници поднесе предлог за поведување постапка за потешко кршење на работниот ред и дисциплина по член 210 од колективниот договор на МВР, а изречена е и мерка за отстранување од работното место до донесување на решение во дисциплинската постапка, извести МВР.

Претходна вестМПЦ-ОА ќе го проучува проблемот кој го имаат елинофонските цркви со името на македонската црква
Следна вестПратениците изгласаа ново зголемување на платите – еве колку ќе земаат функционерите од идниот месец (ФОТО)