Макрон прво порача дека е можно да прати војска во Украина, а сега дека е подготвен да разговара со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е подготвен да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за предлозите за деескалација на конфликтот во Украина.

– Ќе контактирам доколку се јави Путин. Тоа е моја одговорност и ќе ги слушам неговите предлози – рече Макрон и додаде дека улогата на Франција е да биде „нервот на војната“.

Според неговите зборови, од една страна, неопходно е да се подигне одбранбената моќ на Киев, но во исто време да се залага за прекин на огнот.

Макрон нагласи и дека Франција е подготвена да реагира во случај на ескалација на конфликтот во Украина, иако таа нема да биде иницијатор на агресија.

– Нема да одиме по патот на ескалација, не ни треба уште една војна, но подготвени сме да кажеме дека имаме свои граници и дека ќе реагираме на тоа како Русија ќе постапи. Во моментов не зборувам за навредливи иницијативи бидејќи тоа не е во духот на колективната солидарност, додаде тој.

Инаку, пред некој ден францускиот претседател ги предупреди западните сили да не покажуваат знаци на слабост кон Русија, и ја повтори својата позиција дека не треба да се исклучи можноста за испраќање западни трупи во Украина.

Претходна вестВремето денеска: Променливо облачно, попладне дожд
Следна вестСообраќајот на патиштата се одвива непречено, по наместа влажни коловози