Малолетник прегазен во Велес, со тешки повреди пренесен на скопските клиники

Малолетен пешак е тешко повреден во сообраќајна незгода што се случила синоќа во Велес, информира полицијата.

МВР соопшти дека во СВР Велес синоќа во 21:55 часот било пријавено дека на главната  улица „Благој Ѓорев“ во Велес, патничко возило „цитроен“ со велешки регистарски ознаки, управувано од 35-годишната велешанка М.Р.  удрило во малолетен пешак.

-Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил малолетникот, информира денеска портпаролот на СВР Велес, Билјана Ѓаковска.

Таа додава дека по овластување на јавен обвинител извршен бил увид од увидна екипа од СВР Велес.

Како што информира за МИА портпаролот на ЈЗУ Општа болница Велес, Марина Андова, малолетникот бил прегледан на Одделот за Радиодијагностика по што било утврдена скршеница на левата потколеница, и по дадената лекарска помош поради тежината на повредата малолетникот бил препратен на Клиниките во Скопје на понатамошно лекување.

Претходна вестБездомни кучиња искасале тројца скопјани во Гази Баба и во Аеродром
Следна вестПретседателот на Кина пристигнува во Белград со делегација од 400 луѓе, ќе се потпишат над 30 договори…