Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против корона вирусoт од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду.

Таа на „Твитер“ напиша дека првата транша од 14.000 дози вакцини пристигнала во Молдавија синоќа, пренесува „Ројтерс“.

Во Молдавија имунизацијата започна пред три дена со вакцините на „Астра зенека“, донирани од Романија.

Претходна вестОпштина Центар продолжува со борбата за похумано градење, прво ќе се ревидираат ДУП-овите за „Водно“ и „Соборен храм“
Следна вестОбвинение против 7 учесници на протестот за „Монструм“ кога беше повреден новинар и 11 полицајци