МПЦ-ОА: Од денеска во диптихот на светители се и праведни Спасе и Спаса Вишенски и преподбно-маченичка Стефанида Битолска

Синодот на МПЦ-ОА, по предлог на Синодската комисијата за канонзирање на светии, на денешната седница одлучи да ги вброи во диптихот на светители и исповедниците и праведни Спасе и Спаса Вишенски и преподбно-маченичка Стефанида Битолска.

– Синодот смета за потребно да појасни дека независно од личните мислења на поединци и црковни портали, официјалните ставови на МПЦ-ОА се оние кои излегуваат од портпаролот на Синодот и преку соопштенијата од канцеларијата на САС, потенцираат од МПЦ-ОА во денешното соопштение.

Синодот им посакува на своите верни чеда душеполезен пост и достојно да го дочекаме Христовото Воскресение.

Претходна вестЗарем ќе се чека во Скопје да има 10.000 бездомни кучиња за да се реагира посоодветно?
Следна вестМЗ за барањата на приватните специјализанти: Ставот е позитивен, одлуката е во рацете на Владата