Над 43.000 граѓани досега се пријавени за вакцинирање

Вкупно 43.335 граѓани досега се пријавиле за вакцинирање против ковид-19 преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“. Преку матичните лекари пријавени се 13.511 лица.

Сите тие најверојатно ќе бидат вакцинирани со кинеските вакцини „Синофарм“ – 200.000, кои деновиве се очекуваат да пристигнат во земјава.

Вакцинација ќе започне в среда со 4.680 вакцини на „Фајзер“ кои денеска пристигна во земјава. Тие се доволни за вакцинирање на здравствените работници во земјава кои се пријавени досега – 4.000, а први ќе бидат оние вработени во Клиничкиот центар.

Во земјава треба да пристигнат и дополнителни дози од „Фајзер“ кои се обезбедени од директните преговори со компанијата, како и дози преку Ковакс – системот („Астра Зенека“).

Претходна вест7 починати од ковид во едно деноноќие и уште шестмина од декември -180 нови заболени
Следна вестГрад Скопје вели: Го исчистивме снегот, а скопјани: Среќа не вее повеќе