Над 45.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Над 45.000 луѓе загинаа во земјотресот што ги погоди Турција и Сирија на 6. февруари, известуваат медиумите од овие земји.

Информациите говорат дека бројот на жртви може да се зголеми затоа што многумина се уште се водат како исчезнати под рушевините. Бројот на загинати е 39.672, а во соседна Сирија се регистрирани над 5.800 смртни случаи.

Претходна вестПовеќе од 1,3 милиони луѓе протестираа против реформите на Макрон
Следна вестВо Франција забранет Инстаграм, ТикТок и Снепчет за деца под 15 година