Објавена потерница за Шеваљ Муареми и на уште 7 членови на Дуќанџик

Шеваљ Муареми, за кого веќе е познато дека последната локација од каде објавуваше фотографии е Дубаи, доби меѓународна потерница. Тој е осомничен како предводник на групата која убивала и пренесувала дрога, а беше откриен преку акција потпомогната и од меѓународните истражни институции.

– Муареми Шеваљ татко Азби мајка Азбије род.18.11.1977 год. во Скопје, живее на ул„.5“ бр.1 с.Грчец општина Сарај. Се бара по распишана меѓународна потерница од ОЈО за ГОКК-Скопје со Наредба КО БР.15/24 од 30.01.2024 год .Лицето е под истрага за сторено кривично дело по чл.123 ст.2, чл.394 ст.3 и чл.215 ст.3 од КЗ на РСМ“, стои на сајтот на МВР.

Но не е само тој единствен по кој се трага. Листата е подолга.

Групата дејствувала од декември 2019 до март 2021 година. Како што објави ексминистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, групата стои зад организацијата и обидот за убиство на лице од селото Бардовци, албански државјанин чиешто тело било најдено на 15 мај 2020 година Матка во Скопје, како и двојното убиство на 5 март 2021 кога во Скопје беа убиени А.Б. и Б.В.

Истовремено, набавиле 435 килограмим кокаин од Бразил, од кој преку Белгија дел требал да пристигне во Македонија, како и 106 килограми кокаин со траекторија Перу – Холандија – Македонија. Набавувале дрога и од Колумбија, а ја пренесувале преку ЕУ, но и преку Албанија до Македонија.

За оваа акција, ексминистерот Спасовски држеше прес-конференција и кажа дека уапсени се 7 од 16 членови на криминална нарко-група која вршела и убиства. Според објавените потерници, едни од главните осомничени се на слобода.

FacebookTwitterWhatsAppShare

Претходна вестКако предизборно ќе уверуваат дека работат за доброто на народот?
Следна вестЕдноставна процедура за добивање работна дозвола за единствениот пазар на „Отворен Балкан“