Облачно со повремен дожд, снег и со засилен ветер

Во Скопје денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.  Утринската температура ќе се спушти до 3, а дневната ќе достигне до 6 степени.

Времето во Македонија ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд, особено во северните и северозападните делови каде се очекува да наврнат над 30 л/м2. Врнежите повремено ќе бидат поројни и проследени со засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од нула до 7, а дневната од 5 до 13 степени.

И во понеделник времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во северните и северозападните делови на места поројни, проследени со засилен ветер. Поради продор на постудена воздушна маса од север од вторник се очекува ново заладување со врнежи од дожд, на планините и на некои повисоки места врнежи од дожд и снег.

Претходна вест556 нови случаи на коронавирус, починаа 22 лицa
Следна вестДождовите ќе ги зголемат водостоите на повеќе реки, можни локални излевања