Обработени над 99% од гласовите: ВМРО-ДПМНЕ ќе има 58 пратеници, ДУИ еден повеќе од СДСМ, ЗНАМ и Левица се изедначија

По завршувањето на парламентарните избори, по убедливата победа на ВМРО-ДПМНЕ, оваа партија ќе влезе во Собранието со најмногу мандати, 58.

СДСМ иако е втора на листата по освоен број на гласови сепак има еден пратеник помалку од ДУИ, односно 18.

ВЛЕН доби 13 мандати, а Левица и ЗНАМ се изедначија со по 6 мандати.

Бројот на освоени гласови:

Претходна вестВремето денес променливо облачно и нестабилно, наместа со пороен дожд и грмежи
Следна вестБез струја дел од Карпош и Центар