Османи: Не може да има Влада без двојно мнозинство, без ДУИ нема Бадентер

Со Рамковниот договор неопходни се две мнозинства за формирање Влада – парламентарното од 61 плус Бадентеровото, укажа денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

На прес-конференција тој тврдеше дека не може да има Влада без двојно мнозинство, повикувајќи се на Рамковниот.

-Охридскиот рамковен доведе до две мнозинства, 61 и мнозинство по Бадентер. Забораваме и размислуваме само за едното мнозинство од 61. Едното секогаш оди со Бадентеровото. Ќе треба време за да ја сфатиме логиката на Охридскиот договор. Рамковниот договор има механизми за заштита на заедниците од надгласување, не е за заштита на мнозинската заедница. Затоа бара покрај 61 и Бадентерово мнозинство. Јалови се сите обиди да се потцени второто мнозинство при било кои избори по 2001 година, рече Османи.

Тој упати низа обвинувања до ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои дека секојдневно рециклираат националистички тези, флертуваат со проруски интереси, отворено се закнуваат на, како што рече, славното востание од 2001, ги зголемуваат тензиите меѓу етничките и верските заедници, додека ДУИ гарантираат стабилност и соживот.

Претходна вестНа здравствените работници кои немаат договор за работа на Клиниката за токсикологија ќе им биде забранет пристап
Следна вестНиколоски: Соработка со Ахмети нема да има во ниту една форма, ДУИ ќе оди во опозиција