„Палчо не киднапира и убива деца и старци“: партијата Десна објави наводно писмо од Палевски

Партијата „Десна“ објави наводно писмо за кое се тврди дека е напишано од Љупчо Палевски-Палчо првоосомничен за организација и реализација на убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

Во писмото објавено на Фејсбук страницата на партијата, меѓу другото се тврди дека тој не е одговорен за злосторствата кои му се ставаат на товар.

-Денес е 80 ден како сум во екстрадикциски притвор, со посебен интерес, а тоа значи самица, скоро 3 месеци без контакт со човечки суштества. Комшиите ги гледам исклучиво додека шетаат во бетонска дупка од 50тина м2 помеѓу два блока ќелии, но повторно низ решетки.

Некако успеав да обезбедам адвокат, не оној по службена должност, туку професионалец кој си ја знае работата. Адвокатот ми презентираше неколку одпринтани прес-конференции и интервјуа на министерот Спасовски и потрчкото, Министерот за Правда Кренар Лога.

Бев шокиран од купиштата на лаги и манипулации од страна на Спасовски кои лесно се докажуваат. Атмосферата на јавен линч која ја произведе министерот Спасовски има неколкукратна политичка корист, токму за него како голем политички аутист од Куманово.

Но, пред да ги презентирам лагите на Спасовски сакам да изразам длабоко сочувсто за смртта на Вања и Панче, посебно за таткото на Вања, кој во моментот кога го загуби детето, монструмите го осомничија дека тој бил во контакт со мене и давал информации.

Токму овој пример е одлична илустрација за умот на Спасовски и неговите истражители, но за тоа детално ќе објаснам подолу.

Прво и основно, Палчо не бегал од МК, туку регуларно патувал за Белград (четврток), а во петокот после 18 часот за Турција, со регуларна патна исправа, на регуларен начин, со патничко возило.
Информацијата, дека полицијата ме бара кај брат ми, а не во Центар, каде после два дена правеа претрес ја добив одкако пристигнав во Турција.

Тоа значи дека лицето Димковски Стефан, не е шофер господине Спасовски, туку добар другар, партиски член и успешен бизнисмен со хемиски суплементи во земјоделието.

Бруталноста на Спасовски оди до таму што Стефан исто така е притворен неколку месеци, иако во моментот додека ме возеше кон Турција не постоеше потерница или пак контакт од органите на прогонот.

Дента, мислам дека е 3. или 4. Декември, се едно, по дознавањето дека се прави претрес кај мене дома и во партијата Десна, во истиот момент Стефан замина за МК за да не направи кривично дело, но за бадијала, бруталниов политички аутист Спасовски го држи во притвор не дирекно, нормално преку послушниот Гаврил Бубевски. Морам да објаснам бидејќи овие типови ја мешаа тривијалноста со генијалноста, така се програмирани, стои напишано во наводното писмо.

Тој вели дека не е уапсен на автопат, туку во ресторан.

-Тој ден, 5 декември, по втор пат дојдов за да вечерам и да се појави полицијата за да ме упаси. Тоа беше мојот последен контакт со интернет каде видов една одвратна изјава на Александар Николоски. Келнерката беше полицаец од оделот на Интерпол на Баликесир. Чудно беше што 7-8 полицајци се уредно снимаа со мобилни телефони.

-Додека ја чекам судската постапка, далеку од Македонија, ве поздравувам и ќе повторам, Палчо не киднапира, убива деца и старци, тоа треба аутистот (Оливер Спасовски, н.з.) да го запомни“, се наведува во напишаното.

Палевски посочува дека сакал да биде екстрадиран во Македонија што е можно побрзо за на суд да можел да докаже дека е невин.

Инаку малолетната Вања и велешанецот Панче беа пронајдени мртви во близина на Велес и на Скопје на 3 декември. Заменик министерката за правда, Викторија Аврамовска Мадиќ, денеска изјави дека очекува Љупчо Палевски од Турција да биде екстрадиран веднаш по завршување на административните процедури.

Претходна вестШолц нема да прифати одлука која би вовлекла германски војници во Украина
Следна вестБојмацалиев: САЕ Тигар е столб на безбедноста, униформата е нешто најсвето