Пендаровски: Резултатите се јасни, им честитам на победниците

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски на прес-конференција вечерва кажа дека резултатите се јасни и им честита на победниците.

-Резултатите се јасни и немам намера подетално да ги разлагам. Согласно резултатите досега им честитам на победниците, да им посакам успешна работа во следните четири, односно пет години. Мојот концепт за мултиетничка Македонија денеска не доби мнозинска поддршка од граѓаните. Јас сум уверен дека само таква Македонија може да биде просперитетна и демократска држава. Мојата совест е мирна, но не сум сигурен дека совеста им е мирна на оние кои тргнувајќи од тесно партиски и лични политички интереси, денеска ефективно спречија илјадници наши граѓани да го земат второто ливче и да гласаат и на претседателските избори, рече Пендаровски.

Тој се заблагодари на сите учесници во изборниот процес и на медиумите за соработката изминатите пет години.

Претходна вестПреброени половина од гласовите: Силјановска Давкова со двојна предност пред Пендаровски, ВМРО-ДПМНЕ со тројна пред СДСМ
Следна вестБараж за СП во ракомет: Убедлив пораз на Македонија од Фарски Острови