Починаа 20 лица од Ковид-19, регистрирани 515 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 207, Куманово – 33, Штип – 33, Прилеп – 25, Тетово – 17, Велес – 21, Битола – 22, Охрид – 3, Кавадарци – 16, Гостивар – 16, Струмица – 17, Крива Паланка – 8, Радовиш – 7, Крушево – 1, Кочани – 21, Пробиштип – 7, Демир Хисар – 3, Пехчево – 2, Берово – 10, Виница – 2, Делчево – 11, Кратово – 1, Свети Николе – 2, Кичево – 18, Неготино – 12.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1194 оздравени пациенти од: Скопје – 508, Куманово – 41, Дебар – 9, Штип – 50, Прилеп – 80, Тетово – 69, Струга – 17, Велес – 60, Битола – 28, Охрид – 37, Кавадарци – 43, Гостивар – 31, Гевгелија – 19, Струмица – 41, Крива Паланка – 42, Радовиш – 7, Кочани – 30, Пробиштип – 13, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 1, Пехчево – 3, Берово – 5, Валандово – 4, Виница – 1, Делчево – 1, Кратово – 4, Свети Николе – 13, Кичево – 24, Ресен – 4, Неготино – 7.

Починати се 20 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 67 и 75), двајца од Куманово (85 и 62), еден пациент од Штип (53), двајца од Прилеп (38 и 46), двајца од Тетово (36 и 55), еден од Битола (79) и еден од Охрид (74), двајца пациенти од Гостивар (69 и 58), четири пациенти од Струмица (70, 63, 48 и 65), еден од Крива Паланка (67) и еден пациент од Крушево (54). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 40.275, бројката на оздравени пациенти е 24.229, на починати е 1.156, а бројот на активни случаи изнесува 14.890. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 17524, активни 6808
• Куманово 2699, активни 679
• Дебар 383, активни 72
• Штип 1963, активни 417
• Прилеп 1818, активни 765
• Тетово 2783, активни 928
• Струга 940, активни 179
• Велес 1188, активни 678
• Битола 1054, активни 518
• Охрид 957, активни 389
• Кавадарци 745, активни 360
• Гостивар 1503, активни 426
• Гевгелија 492, активни 209 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1221, активни 642
• Крива Паланка 293, активни 96
• Радовиш 309, активни 121
• Крушево 49, активни 25
• Кочани 901, активни 288
• Пробиштип 263, активни 96
• Демир Хисар 114, активни 42
• Македонски Брод 116, активни 15
• Пехчево 63, активни 4
• Берово 256, активни 75
• Валандово 120, активни 35
• Виница 238, активни 119
• Делчево 322, активни 165 (82 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 97, активни 62
• Свети Николе 553, активни 122
• Кичево 761, активни 299
• Ресен 292, активни 92
• Неготино 258, активни 164 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1293 теста се преку: ИЈЗ – 542, ЦЈЗ Скопје – 45, Авицена – 0, Биотек-60, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори) -131, Систина со PCR-метода – 353, лабораторија Лаор –0, Судска медицина – 0, ЦЈЗ Битола – 43, Инфективна клиника – 7, ГАК-1, Синлаб – 0, Ремедика – 0, лабораторија болница Козле – 0, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 272.892 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примен е 1 пациент. Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 132 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 позитивни и 3 деца суспектни на Ковид-19 и 30 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 54 пациенти, на клиниката за неврологија 18 пациенти, на кожната клиника 12 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 60 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 501 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 403
• Гази Баба – 936
• Аеродром -1077
• Карпош – 928
• Центар – 884
• Кисела Вода – 831
• Ѓорче Петров – 553
• Бутел – 367
• Шуто Оризари – 103
• Студеничани – 29
• Сарај – 66
• Арачиново -16
• Илинден – 161
• Сопиште – 57
• Чучер Сандево – 49
• Петровец –67
• Зелениково -39
• Странец – 93
• Нераспределен- 149

Претходна вест22-годишник приведен во Скопје откако го нападнал колегата
Следна вестСкопје синоќа седми најзагаден град во светот: 289 ПМ10 – најотровен воздух во Аеродром