Починаа 4 пациенти на 54, 55, 69 и 70 години, новозаразени се 141 лице

Починаа четири пациенти од вирусот, а оздравеа 93 лица. Ова пред малку го соопшти Министерството за здравство преку Фејсбук.
Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања во Македонија, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 51
-Куманово 19
-Дебар 2
-Штип 15
-Прилеп 6
-Тетово 6
-Струга 16
-Велес 2
-Битола 4
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Радовиш 1
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Берово 1
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Неготино 1
Починати се четири пациенти, двајца пациенти од Скопје (54г. и 55г.), пациентка од Кавадарци (69г.), и пациент од Свети Николе (70г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти.
Досега во земјата се направени вкупно 125128 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12653, бројката на оздравени пациенти е 9123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2991.
Претходна вестВМРО-ДПМНЕ размислува да поднесе иницијатива до Уставен суд за дадениот мандат на Заев
Следна вестДо 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија