Потврдени 46 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 12 пациенти

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 46 нови случаи на коронавирус, од 378 тестирања. Починаа 12 лица, а оздравени се 526 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Во Скопје се потврдени 22 нови случаи, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-12, Струга-3, Велес-4, Битола-9, Охрид-33, Кавадарци-41, Гостивар-9, Гевгелија-4, Струмица-16, Крива Паланка-3, Кочани-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Валандово-6, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-2 и Неготино-17.

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.).Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83.789, бројката на оздравени пациенти е 62.469, на починати е 2.522, а бројот на активни случаи изнесува 18.798.

Досега во земјата се направени вкупно 402.822 тестирања на Ковид-19.

 

Претходна вестИсчезнат скопјанец пронајден мртов кај Црн Врв
Следна вестЗагрижувачко: Двајца мажи учеле детенце да пука од пиштол за Нова Година