Потврдени 977 нови случаи на вирусот, починаа 31 лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 977 нови случаи на вирусот, а починаа 31 лице. Оздравени се 843 заболени, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 2.930 тестирања, а најголем број случаи се потврдени во Скопје-503, Битола-67, Куманово-55, Прилеп-45 и Тетово и Охрид по 40.

Во другите градови состојбата со нови случаи е следна: Дебар-1, Штип-14, Струга-32, Велес-29, Кавадарци-15, Гостивар-22, Гевгелија-10, Струмица-11, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-4, Берово-1, Валандово-1, Виница-5, Делчево-3, Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-22.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 843 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-279, Куманово-43, Дебар-6, Штип-42, Прилеп-32, Тетово-79, Велес-35, Битола-65, Охрид-1, Кавадарци-15, Гостивар-49, Гевгелија-14, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-12, Кочани-25, Пробиштип-13, Демир Хисар-6, Македонски Брод-1, Берово-6, Валандово-5, Кратово-10, Свети Николе-3, Кичево-36, Ресен-10, Неготино-11.

Починати се 31 лице, седум пациенти од Скопје (74, 78, 82, 51, 38, 60 и 64), двајца од Куманово (76 и 67), еден од Дебар (71), двајца од Штип (62 и 67), двајца од Прилеп (78 и 78), двајца од Тетово (72 и 76), двајца од Велес (78 и 78), четири пациенти од Битола (71, 87, 44 и 67), три од Охрид (65, 78 и 78), еден пациент од Кавадарци (72), еден од Гевгелија (56), тројца од Кичево (47, 68 и 53) и еден пациент од Неготино (74).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 48.613, бројката на оздравени пациенти е 28.646, на починати е 1.376, а бројот на активни случаи изнесува 18.591.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 21.347, активни 8.826
• Куманово 3.158, активни 902
• Дебар 419, активни 96
• Штип 2.213, активни 479
• Прилеп 2.226, активни 891
• Тетово 3.222, активни 992
• Струга 1.129, активни 321
• Велес 1.498, активни 754
• Битола 1.447, активни 728
• Охрид 1.197, активни 522
• Кавадарци 910, активни 403
• Гостивар 1.810, активни 578
• Гевгелија 583, активни 216 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 107 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.390, активни 609
• Крива Паланка 345, активни 110
• Радовиш 350, активни 122
• Крушево 74, активни 43
• Кочани 1.034, активни 298
• Пробиштип 297, активни 84
• Демир Хисар 152, активни 67
• Македонски Брод 131, активни 26
• Пехчево 87, активни 26
• Берово 286, активни 72
• Валандово 143, активни 45
• Виница 292, активни 138
• Делчево 357, активни 172 (90 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 128, активни 72
• Свети Николе 676, активни 205
• Кичево 983, активни 420
• Ресен 352, активни 128
• Неготино 377, активни 246 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 547
• Гази Баба – 1.260
• Аеродром -1.319
• Карпош – 1.128
• Центар – 1.097
• Кисела Вода – 1.077
• Ѓорче Петров – 725
• Бутел – 471
• Шуто Оризари – 150
• Студеничани – 40
• Сарај – 120
• Арачиново – 29
• Илинден – 219
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 100
• Петровец – 97
• Зелениково -55
• Странец – 150
• Нераспределен – 179

Претходна вестКире Лазаров е позитивен на коронавирус
Следна вест„Лајка“ тврди дека лови кучиња скитници, но како истите глутници напаѓаат во Аеродром?