Приведени двајца крадци од Скопје

Триесетгодишен скопјанец (И. Р.) е приведен поради извршување тешки краби, а лишен од слобода е и 29-годишен скопјанец (О. И.), кој се сомничи дека му помагал во извршувањето на кривичните дела.

„На 5.10.2020, во 22 часот, полициски службеници од ЕВР Кисела Вода, го лишиле од слобода И. Р. (30) од Скопје поради сомнение дека истиот ден на подрачјето на ЕВР Кисела Вода извршил две кривични дела тешка кражба и едно кривично дело тешка кражба во обид. Лицето било приведено и задржано во полициска станица. По преземените мерки, кај него биле пронајдени предмети што потекнуваат од кривичните дела што ги извршил, и тоа: тешка кражба на улицата Козјак, тешка кражба на улицата Димитар Мирасчиев, тешка кражба на улицата Стојан Стојановски и тешка кражба во обид на улицата Димитар Мирасчиев. Во врска со споменатите дела, односно поради сомнение дека извршил кривично дело помагање во извршување на кривичните дела, приведено е и лицето О. И. (29) од Скопје. По целосно документирање на случајот, против двајцата ќе бидат поднесени соодветни пријави“, велат од МВР.

Претходна вестСтружанец починал во стан во Скопје
Следна вестПовелете на капење во новото „езеро“ во Капиштец