Протест во Берлин против рестрикциите поради епидемијата на Ковид-19

epa08577631 A demonstrator stands next to a sign reading 'We need a Corona investigation committee' during a protest against coronavirus pandemic regulations in Berlin, Germany, 31 July 2020. An alliance of right wing groups have called to a democratic resistance demonstration for the first weekend in August. The nationwide rally '?Day of Freedom' will take place 01 August as a protest against the measures imposed by the Government in relation to the coronavirus pandemic. The events are organised by groups of various motives, right wing activists, conspiracy theory believers and more. EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Во Берлин денеска се одржува протест против рестриктивните мерки воведени за борба против коронавирусот, под наслов „Крај на пандемијата – Ден на слободата“.

Свирејќи со свирчиња и извикувајќи пароли, насобраните луѓе, од кои само мал број носеа заштитни маски, прошетаа од Бранденбуршката капија пред протестот што ќе се одржи на поширокиот булевар.

Демонстрантите носеа плакати со пароли „Корона, лажна тревога“ и „Принудени сме да носиме муцки“ и „Природна одбрана наместо вакцинација“. Демонстрантите извикуваа дека нема да дозволат одземање на нивната слобода.

Во Германија во изминатите 24 часа регистрирани се 955 новозаболени со Ковид-19, што е најголем дневен пораст од 9 мај.

Пандемијата во Германија главно е ставена под контрола, но властите изминатите недели предупредуваат на голем број нови случаи на зараза.

Претходна вестДУИ очекува покана од СДСМ за разговори за ново мнозинство
Следна вестСкопјанец со автомобилот удрил во својот малолетен внук