Регистрирани 137 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа се направени 1437 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 64, Куманово – 7, Штип – 19, Прилеп – 1, Тетово – 7, Струга – 14, Велес – 1, Битола – 2, Охрид – 5, Гостивар – 6, Радовиш – 2, Крушево – 1, Демир Хисар – 1, Свети Николе – 3, Кичево – 4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравен пациент од: Скопје – 41, Штип – 10, Тетово – 11, Струга – 25, Велес – 3, Охрид – 36, Гостивар – 5.

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Тетово, Гостивар и Радовиш.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на 66 години.

Во ГОБ „8 Септември“ починати се пет лица на возраст 79,76, 82,61 и 72 години.

Во Институтот за белодробни заболувања „Козле“ почина 81-годишен пациент. Во ОБ Куманово е починат пациент на возраст од 80 години. Во ОБ Гостивар е починат пациент на возраст од 63 години, во Филип Втори е починат пациент на 67 години.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.547, бројката на оздравени пациенти е 5.071, на починати е 442, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4034. Од вчерашните тестирања, два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4413, активни 1909
• Куманово 940, активни 252
• Дебар 175, активни 112
• Штип 659, активни 333
• Прилеп 313, активни 56
• Тетово 962, активни 297
• Струга 391, активни 184
• Велес 209, активни 27
• Битола 96, активни 51
• Охрид 250, активни 99
• Кавадарци 32, активни 18
• Гостивар 321, активни 207
• Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
• Струмица 31, активни 22
• Крива Паланка 22, активни 8
• Радовиш 28, активни 23
• Крушево 14, активни 9
• Кочани 90, активни 22
• Пробиштип 46, активни 29
• Демир Хисар 19, активни 17
• Македонски Брод 10, активни 6
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 12, активни 7
• Свети Николе 205, активни 190
• Кичево 105, активни 86
• Ресен 141, активни 57
• Неготино 23, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1437 теста се преку: ИЈЗ-410, ЦЈЗ Скопје – 29, Авицена – 136, Биотек-158, МАНУ – 135, Жан Митрев (Филип Втори) – 322, Систина со PCR-метода -164, Судска медицина – 12, ЦЈЗ Битола – 59, Инфективна клиника – 5, ГАК – 7. Досега во земјата се направени вкупно 89703 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 33 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 7 позитивни деца, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 91 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 33, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 125 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19

Претходна вестНема конечен заклучок кој стои зад обоената вода на Вардар, инспекторите не утврдиле загадување
Следна вестСкопјанец ја нападнал сопругата пред синот