Рекордни 535 новозаболени од Ковид-19 во Македонија, починале шест лица

Во последните 24 часа потврдени се 535 нови случаи на коронавирус во Македонија, а починале шест лица.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-277, Куманово-17, Дебар-7, Штип-22, Прилеп-26, Тетово-18, Струга-8, Велес-10, Битола-13, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-24, Струмица-30, Крива Паланка-2, Радовиш-6, Кочани-12, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Валандово-5, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-9, Кичево-15, Ресен-8, Неготино-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од: Скопје-68, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-11, Струга-4, Велес-5, Битола-10, Охрид-2, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-5, Струмица-8, Кочани-14, Пробиштип-1, Берово-5, Виница-4, Делчево-2, Свети Николе-3, Кичево-1, Неготино-2.

Во болнички услови починати се шест лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.170, бројката на оздравени пациенти е 16.758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.597.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 9149, активни 2178
• Куманово 1915, активни 184
• Дебар 301, активни 43
• Штип 1402, активни 143
• Прилеп 865, активни 192
• Тетово 1640, активни 233
• Струга 735, активни 69
• Велес 402, активни 73
• Битола 416, активни 113
• Охрид 480, активни 62
• Кавадарци 288, активни 65
• Гостивар 1008, активни 86
• Гевгелија 229, активни 112 (13 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 32 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 503, активни 303
• Крива Паланка 163, активни 56
• Радовиш 154, активни 68
• Крушево 20, активни 0
• Кочани 524, активни 199
• Пробиштип 133, активни 20
• Демир Хисар 64, активни 3
• Македонски Брод 96, активни 3
• Пехчево 48, активни 4
• Берово 155, активни 46
• Валандово 69, активни 41
• Виница 142, активни 43
• Делчево 196, активни 102 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 27, активни 3
• Свети Николе 416, активни 64
• Кичево 378, активни 51
• Ресен 179, активни 18
• Неготино 73, активни 20 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 19 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 63 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 9 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 5 приеми, а вкупно хоспитализирани се 40 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани ХХ, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 96
• Гази Баба – 213
• Аеродром – 429
• Карпош – 373
• Центар – 395
• Кисела Вода – 257
• Ѓорче Петров – 183
• Бутел – 82
• Шуто Оризари – 14
• Студеничани – 3
• Сарај – 15
• Арачиново – 4
• Илинден – 32
• Сопиште – 18
• Чучер Сандево – 6
• Петровец –10
• Зелениково – 5
• Странец – 12
• Нераспределен-31

Претходна вестАрсовски: Димова доделила 125.000 евра за проектот „Избери сирење“ на братот на пратеникот Диме Велковски од СДСМ
Следна вестТрет ден е исчезнат средношколецот Слаѓан Цаневски, се одзива на името „Иша“