Русија го казни „Гугл“ со над 50 милиони долари, тврдат дека не отстранил лажни информации за конфликтот во Украина

Руски суд денеска го казни „Гугл“ со 4,6 милијарди рубли (50,84 милиони американски долари) затоа што не отстранил лажни информации за конфликтот во Украина, јави новинската агенција „ТАСС“. Русија е во речиси постојана битка со странските технолошки компании поради цензурата, која се интензивира по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Русија тоа го нарекува специјална воена операција. Москва ја пресече казната на „Гугл“ во износ што претставува дел од годишниот промет на компанијата во Русија. На крајот на 2021 година Русија го казни „Гугл“ на ист начин во износ од 7,2 милијарди рубли и во август 2022 година кога казната беше 21,1 милијарда рубли.

„Гугл“, во сопственост на „Алфабет“, не одговори веднаш на барањето за коментар. „Јутјуб“, исто така во сопственост на „Алфабет“, е посебна цел на гневот на Русија, но за разлика од „Твитер“ и „Фејсбук“ и „Инстаграм“, кои се дел од „Мета“, тој никогаш не бил блокиран.

Претходна вестЈужнокорејски студенти ја тужат владата бидејќи нивниот приемен испит завршил 90 секунди порано
Следна вестМаж од Косово убил трудница во Италија и објавил видео на социјалните мрежи