СДСМ: Aко ДПМНЕ не ги поддржува сопствените предлози за техничка влада нема зошто ниту СДСМ да ги гласа

Ако ДПМНЕ не гласа за техничката влада и не ги поддржува сопствените предлози за техничка влада, тогаш нема зошто ниту пратениците од СДСМ да ги гласаат, соопштуваат денес од СДСМ.

– Ако не заслужуваат предлозите од ДПМНЕ поддршка од пратениците од ДПМНЕ нема основа да се бара тоа од другите пратеници.

Во таков случај местата во техничката Влада на ДПМНЕ треба да останат празни, а мандатарот да предложи Влада во која што тие места ќе бидат непополнети.

ДПМНЕ согласно закон како и сите други политички партии што имаат министри во техничката влада треба да ги даде своите кандидати и да гласа за таа Влада, се вели во соопштението на СДСМ.

Претходна вестЕден загинат во тешка сообраќајка на патот Гевгелија-Богданци
Следна вестВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со издавање на личните документи продолжува