СДСМ: ДПМНЕ фатени во лага, дали ги фалсификуваа потписите за Силјановска?

Откако не собраа валидни и законски потписи за нивната кандидатка, Гордана Силјановска, прашањето е дали ДПМНЕ ги фалсификуваа потписите за кој наголемо и помпезно се фалеа дека биле во огромен број и собрани за неколку часа? Како што ДПМНЕ ги лажира анкетите, така се обиде да ги лажира и потписите за Силјановска, ама не успеа, се вели во соопштението од СДСМ.

– Бидејќи не собраа валидни потписи за својата кандидатка, ДПМНЕ ја поднесе кандидатурата во ДИК со потписи на пратеници, а не со потписи од граѓани. Зад кандидатурата на Стево Пендаровски застанаа 22.449 граѓани, а зад Гордана Силјановска само 40 пратеници од ДПМНЕ. Ниту ДПМНЕ, ниту Силјановска немаат поддршка од граѓаните, а најстрашното од се,е што повторно ги излажаа граѓаните, – велат од партијата.

Оттаму додаваат дека „во ДПМНЕ ништо не е променето, тоа е истата партија од минатото која функционира со ширење лаги. На граѓаните не им треба претседател кој ќе биде продолжена рака на Белата палата и партиски послушник, или реприза на Иванов. Затоа, граѓаните на изборите ќе изберат европска иднина со СДСМ и Стево Пендаровски“.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Владата во заминување повторно удри по граѓаните, Ковачевски со 2500 евра апанажа не чувствува глад, но 600.000 граѓани едвај преживуваат
Следна вестВо Скопје санкционирани 150 возачи