СДСМ ќе бира претседател на 30 јуни

Извршниот одбор на СДСМ на последната седница донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30 јуни 2024 година (недела), по повлекувањето од функцијата на претседателот Димитар Ковачевски.

Согласно роковите во Статутот на партијата ќе има доволен период за подготовка на кандидатурите и програмите, претставување на кандидатите пред членството и активна регистрација.

На седница којашто ќе се одржи в четврток, 30 мај 2024 година Централниот одбор на СДСМ треба да го усвои Правилникот за критериумите, начинот и роковникот за спроведување на постапката на највисоко демократско ниво од страна на Централната изборна комисија, се наведува во партиското соопштение.

Претходна вестБизарна сцена на лет за Сплит, патник се обидел да упадне кај пилотот, па се заклучил во тоалет
Следна вест631 случај на голема кашлица во земјава, три нови хоспитализации