Шефот на израелската воена разузнавачка служба поднесе оставка

Шефот на израелската воена разузнавачка агенција поднесе оставка поради неуспехот за нападот на Хамас на 7 октомври, соопшти војската. Генерал-мајор Ахарон Халива стана првиот висок функционер што се повлече поради неговата улога во најсмртоносниот напад во историјата на Израел.

Халива во октомври рече дека тој е виновен што не успеал да го спречи нападот на Хамас што ја уништи фалената одбрана на Израел.

-Тоа утро сфатив дека е готово. Кога војната ќе заврши, морам да одам, рече тој веднаш по 7 октомври.

Оставката беше објавена пред копнената операција со висок ризик во Рафа за која Израел верува дека е последното упориште на Хамас во Појасот Газа.

Одлуката е донесена во услови на тензии меѓу Израел и Иран по серијата напади. Генералот Халива служеше во ИДФ 38 години. Доби благодорност за придонесот „како војник и командант на безбедноста на земјата“.

Претходна вестШаќири подготвен да го повлече дописот за одработување на изборите во училиштата ако се најде друго решение
Следна вестТоксични состојби на Токсикологија…