Шест починати и 130 нови заразени од 1.843 теста

Во последните 24 часа направени се 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 88, Кавдарци – 10, Велес – 7, Прилеп – 6, Охрид и Крива Паланка – по 4, Куманово и Битола – по 3, Гостивар и Кичево – по 2, Демир Хисар – 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 6 лица: 2 починати лица од Куманово (63 г и 68 г) и по едно починато лице од Скопје (77 г), Тетово (85 г), Крива Паланка (27 г) и Струмица (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 423 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658, од кои  3.391 во Скопје.

Претходна вестГрад Скопје тврди: Во „Дрисла“ не се согорува опасен отпад без дозвола
Следна вестОграбена аптека на „Партизанска“, крадецот ја нападнал фармацевтката