Силен земјотрес во Италија, почувствуван и во Словенија и Хрватска

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека вечерва во 22 часот и 20 минути, северниот дел на Италија е погоден од земјотрес со јачина од 5,0 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на 13 километри од градот Толмецо.

Според првите податоци, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

Се почувствува и во соседните земји, вклучително и Словенија и дел од Хрватска, пишуваат хрватските медиуми.

Претходна вестДел од општина Центар денеска без вода
Следна вестРутинска победа за МЗТ Скопје над Вардар, Пелистер се мачеше против ФМП