Силниот земјотрес кој ја стресе Албанија почувствуван и во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија во 00 часот и 17 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 173 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална магнитуда ML4.5.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван во Охрид, Струга, Гостивар и Скопје со интензитет од III-IV степени според Европската

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Спасовски создадоа хаос со патните исправи, рокот да се пролонгира
Следна вестСДСМ: Вложуваме во здравството, нови капитални инвестиции и поголеми плати за лекарите