ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Спасовски создадоа хаос со патните исправи, рокот да се пролонгира

Власта создаде хаос со неспособноста да организира издавање на патни исправи, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата сметаат дека заради, како што велат, неспособните Ковачевски и Спасовски илјадници граѓани два месеци наназад чекаат на минусни температури и по неколку часа на ден, за да дојдат на ред да се сликаат за нова патна исправа.

-Од 2 милиона и 500 илјади граѓани со македонско државјанство до сега патна исправа извадиле 1 милион и 200 илјади граѓани. Остануваат некаде околу 1 милион и 300 илјади. Тие 1 милион и 300 илјади не можат да бидат издадени до февруари. Од тие причини ВМРО-ДПМНЕ во понеделник ќе поднесе претставка до Уставниот суд за ставање во сила на делот од Законот за патни исправи со кој се обврзуваат граѓаните да ги сменат своите патни исправи до февруари.

Дополнително што власта ја оставила државата и без обрасци за патни исправи. Интенцијата на власта е да се создаде дополнителен хаос и компликации. Никогаш не било полошо. Важно е да ги поразиме., се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна вестКазнети 131 возач во Скопје
Следна вестСилниот земјотрес кој ја стресе Албанија почувствуван и во Македонија