Сметот на Шар Планина ги испокара политичарите, тие ја префрлаат одговорноста

Директорот на националниот парк Шар Планина ги обвини општините Тетово, Теарце, Јегуновце, Боговиње и Врапчиште за неефикасност во решавањето на проблемот со собирањето на отпадот долж националниот парк. Ибрахим Дехари рече дека на Шара има разни отпадоци, пренесе Алсат.

„Минатата година имаше акција и тие беа делумно расчистени, но проблемот е што тие повторно се појавуваат како што беа досега. Зошто се случува тоа? Во некои случаи имаме податоци дека депониите на кои порано се фрлал урбан отпад повторно се појавуваат и градот повторно фрла таму. Апелираме до општините секојдневно да го собираат за да не се загадува животната средина. Ние како институција се обративме до општина Тетово со посебно барање да се постави систем за отпад во овие села, но сè уште немаме одговор. Апелираме на соработка за да се реши ова загадување на Шара“, рече Дехари.

Целиот текст прочитајте го на изворот АЛСАТ – ОВДЕ 

Фото: Илустрација

Претходна вестТешко повреден штипјанец, се превртел со тракторот кој го возел
Следна вестПроменливо облачно и релативно топло