Со пиштол пукал кон станот на соседите во Чаир, тие се скриле во соба и повикале полиција

Триесет и тригодишен маж со пиштол пукал кон станот на соседите во Чаир. Тие се сокриле во спалната соба и повикале полиција.

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело- предизвикување општа опасност.

Осомничениот, на 24 јуни прво отишол до станот на соседите, почнал да тропа на вратата и да им се заканува.

Потоа тој се симнал во дворот позади зградата и од таму започнал да пука кон прозорците и фасадата на станот на оштетените. За да не бидат повредени тие се скриле во спалната соба и настанот го пријавиле во полиција.

Надлежниот јавен обвинител оцени дека во конкретниот случај постои опасност од криење и бегство на осомничениот, имајќи ја предвид неговата личност, како и особени околности кои го оправдуваат стравувањето дека ќе го повтори кривичнотото дело.

„Притоа јавниот обвинител имаше предвид дека се работи за лице претходно осудувано за различен вид кривични дела, а ја ценеше и неговата настојчивост и агресивност во намерата за извршување на кривичното дело за кое што се води оваа постапка. Од тие причини до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје доставен е предлог за определување мерка притвор“, соопштија од Обвинителството

Претходна вестМотоциклист излетал од патот Ќафасан – Струга и удрил во дрва
Следна вестОпштина Центар затвори градилиште, Борис Стојменов градел без дозвола