Со што Мицотакис ќе го почести Заев на денешниот ручек?

Денеска ќе има средба на македонскиот премиер Зоран Заев со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во Атина. Закажан е и работен ручек.

Не е соопштено што Мицотакис ќе му сервира на Заев. Грчката кујна е разновидна.

Инаку, според она што во понеделникот го најави портпаролот на грчката Влада, се очекува на ручекот да се зборува за европската перспектива на Македонија, за билатералните односи, како и за имплементацијата на Договорот од Преспа.

Заев денеска ќе се сретне и со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас.

Претходна вестКрадци од Прилеп на печалба по скопски станови
Следна вестВозете велосипед, тоа носи многу бенефити