Сончево со мала облачност и умерен ветер

Времето во Скопје денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне до 20 степени.

И во останатиот дел од Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 4, а максималната ќе достигне од 14 до 20 степени.

Од УХМР соопштија дека во недела времето ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, а кон крајот на денот, во текот на ноќта и во понеделник ќе има повремени врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат поројни, проследени со ретки грмежи и силен ветер (над 70 km/h). Поради продор на постудена воздушна маса на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег и температурата ќе биде во опаѓање.

Потоа во следните денови под влијание на серија влажни бранови ќе преовладува променливо облачно време, наместа со повремени врнежи од дожд. Нестабилно време со пообилни врнежи, проследени со грмежи се очекува во среда попладне и во четврток.

Претходна вестТерористичкиот напад кај Москва, најмалку 60 убиени, ИСИС ја презеде одговорноста
Следна вестБез вода корисниците на ул. „Никола Русински“ 2 и во Ракотинци