Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено и по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Слаби врнежи од снег на Попова Шапка.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Претходна вестПелистер се засили со крилен центар Драговиќ
Следна вестМВР: Од денес термини за закажување на лични документи можат да се закажат електронски