Столтенберг: Украина не смее да се предаде, тоа би било трагедија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска соопшти дека не се согласува со коментарите на папата Франциско дека Украина „треба да има храброст на белото знаме“ за да преговара со Русија за завршување на војната и рече дека на Киев му е потребна воена поддршка.

– Ако сакаме да дојдеме до мировно решение преку преговори, тоа може да се постигне само со воена поддршка на Украина. Не е време да се зборува за предавање на Украинците. Тоа би било трагедија за нив. Исто така, тоа би било опасно за сите нас, изјави Столтенберг, пренесе Ројтерс.

Тој оцени дека она што се случува на бојното поле е нераскинливо поврзано со она што се разговара на преговарачката маса.

Папата Франциско привремено ја повика Украина „да ја најде храброста на белото знаме“ и да преговара со Русија за завршување на војната, што претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го одби, наведувајќи дека папата се занимава со „виртуелно посредување“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песко го оцени повикот на папата за преговори како „сосема разумен“ и додаде дека Русија е подготвена за тоа.

Украинските и сојузничките функционери го критикуваа папата Франциско за изјавата, што многумина го протолкуваа како повик до Украина да се предаде.

Портпаролот на Ватикан, Матео Бруни во саботата појасни дека папата поддржува „престанок на непријателствата (и) примирје постигнато со храброст да се преговара, наместо целосно предавање на Украина.

Бруни рече дека новинарот кој го интервјуирал папата Франциско го користел терминот „бело знаме“ во прашањето што предизвика контроверзни коментари.

Претходна вестOхриѓанката што падна од тераса била турната, двајцата осомничени добија кривични пријави
Следна вестТошковски во посета на Одделот за форензички испитувања при МВР