Супензија и кривична пријава: Министерот Тошковски со осуда за инцидентот во кој телохранител на Мицкоски нападна колега полицаец , но и повик да не се подлегнува на манипулации и шпекулации

Tелохранителот на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, воедно и полициски службеник кој не бил на должност, ќе се соочи со суспензија и кривична пријава откако во саботата вечерта нападна полицаец пред кафе бар во Скопје. Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, обелодени дека Секторот за внатрешна контрола ја завршил постапката, но и потврди дека припадниците на МВР ја завршиле акцијата пред нападот од телохранителот, спротивно на претходните извештаи дека телохранителот ја спречил полициската акција.

Спротивно на првичните информации во јавноста, министерот Тошковски тврди дека телохранителот го извршил нападот откако МВР ја завршило полициската акција. Расправијата, наводно, започнала со вербално малтретирање, која прераснала до физички напад, односно тупаници во пределот на главата. И покрај предупредувањата дека официјалните дејствија се во тек, телохранителот наводно продолжил со нападот.

Суспензија во очекување на конечна пресуда
За решавање на инцидентот, Тошковски прогласи итна суспензија на инволвираниот поединец. Оваа суспензија ќе остане во сила до донесување правосилна пресуда, како што налага законската процедура надгледувана од јавниот обвинител. МВР поднесе кривична пријава за нападот врз службено лице.

Претходна вестMакедонските кошаркари ќе се борат за пласман на ЕП
Следна вестСтигнале обрасци за пасоши, но само за итна постапка – чинат три пати повеќе