Светски медиуми: Израелски проектил го погоди Иран

Израел го нападна Иран, јавуваат светските медиуми. Ројтерс цитираше изјава од три лица запознаени со ова прашање, додека иранските државни медиуми објавија рано денеска дека нивните сили ги уништиле беспилотните летала.

Ова се случува неколку дена откако Иран изврши одмазднички напад со дронови и ракети врз Израел. Извор изјави за Ројтерс дека САД не биле вклучени, но дека Израел ги информирал пред нападот.

Иранската новинска агенција „Фарс“ објави дека три експлозии се слушнале во близина на воена база во централниот град Исфахан. Ирански функционер изјави за Ројтерс дека немало ракетен напад и дека експлозиите се резултат на активирање на иранските системи за противвоздушна одбрана.

Иранската државна телевизија објави дека нешто по полноќ „на небото над Исфахан биле забележани три дронови“.

Телевизијата подоцна соопшти дека ситуацијата во Исфахан е нормална и дека немало копнени експлозии. Израелската армија не ги коментираше извештаите.

Си-Ен-Ен пишува дека Израел го извршил нападот внатре во Иран, а тоа го изјавил американски претставник за оваа мрежа.

Претходна вестМОН контра Владата: Неработните 24 април и 8 мај, училиштата сепак ќе ги одработуваат
Следна вестМицкоски со иницијатива за создавање на национално единство, прво, нема да ги напаѓа Левица и ЗНАМ