Земјоделците ја блокираа Триумфалната капија во Париз, уапсени 66 лица

Paris - France

Француската полиција уапси 66 лица во Париз кога земјоделците ненајавено ја блокираа Триумфалната капија со сено и трактори. Земјоделците со трактори околу 6 часот по локално време стигнаа до споменикот на познатата авенија Елисејска полиња, соопшти полицијата.

Сообраќајот кратко време беше во прекин.

Медиумите објавија дека демонстрациите почнале в зори во подножјето на Триумфалната капија и завршиле околу 9.40 часот.

Во парискиот регион денеска беа организирани и други акции. Четири трактори блокираа еден од излезите од обиколницата околу Париз.

Состанокот на фармерите првично требаше да се одржи во Версај со дозвола, но фармерите ненадејно се упатија кон Триумфалната капија во центарот на Париз.

Полицијата бргу интервенира и протестот беше прекинат.

Француските фармери со недели изразуваат незадоволство поради намалените приходи, еколошките регулативи и бирократијата, меѓу другото.

Претходна вестРазмислуваат ли пратениците од СДСМ и ДУИ како да го скратат притворот за 650.000 луѓе?
Следна вестТројца скопјани вчера каснати од улични кучиња