Таравари разрешен, Села повторно претседател на Алијанса за Албанците

На денешниот конгрес на Алијансата на Албанците кој го организираше крилото на Зијадин Села, поранешниот лидер повторно е избран за претседател на партијата, а од функцијата е разрешен Арбен Таравари. Конгресот заврши.

Во петокот во Скопје конгрес одржа крилото на Алијансата за Албанците предводено од Арбен Таравари, а тој беше реизбран за претседател на партијата.

Расколот во партијата почна откако Таравари објави дека ќе ја поддржи албанската опозоција на изборите, а Села рече дека партијата не е консултирана и дека тие ќе одат на избори самостојно.

Претходна вестХрватски земјоделци утре ќе протестираат за поддршка на нивните германски колеги
Следна вестСкопјанка го пријавила сопругот за насилство, но и тој ја пријавил неа, претходно се расправале