Трамп убедливо победи во Мичиген и Мисури

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп победи =во Мичиген и Мисури, со што e уште поблиску до републиканската номинација за претседателските избори во ноември.

Во двете држави, Трамп ja победи Ники Хејли, неговaта последна преостаната ривалка за републиканската претседателска номинација, приближувајќи се до номинацијата на неговата партија и веројатниот претседателски реванш со демократскиот претседател Џо Бајден.

Во Мичиген, Трамп ја победи Хејли во сите 13 области кои учествуваа во пратеничката група, објави Републиканската партија. Асошиетед прес ја објави победата на Трамп во Изборниот колеџ во Мисури, иако гласовите се уште се пребројуваат, но се покажа дека поранешниот американски претседател бил далеку пред Хејли.

Повеќе од 1.600 членови присуствуваа на конвенцијата во Гранд Рапидс, Мичиген, каде што избраа делегати или за Трамп или за поранешната амбасадорка на ОН Хејли за конвенцијата на партијата во јули. Во сабота, републиканците одржуваат прелиминарни избори во Ајдахо, што ќе биде последна можност за Хејли пред Супер вторникот – 5 март, најважниот ден од прелиминарните избори кога гласаат 15 држави.

Со претходните победи во Ајова, Њу Хемпшир, Невада и Јужна Каролина, Трамп е голем фаворит на прелиминарните избори, а Хејли сè уште е во трката благодарение на донаторите кои сакаат алтернатива на поранешниот претседател.

Претходна вестДелови од Карпош и Центар денес без вода
Следна вестСДСМ денес на конгрес ќе ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски