ЦРН ПЕТОК ВО СВЕТОТ: За прв пат регистрирани рекорден број на новозаразени лица

Светска здравствена организација соопшти дека денеска е забележан рекорден број на новозаболени со Ковид-19 – 292.527 лица.

Најголем пораст на инфицирани со новиот коронавирус има во САД, а потоа следат Бразил, Иднија и Јужна Африка.

Во изминатите 24 часа од последици од Ковид-19 починале 6.812 луѓе.

Претходниот рекорден број на новозабоени над 284.000 беше пријавен на 24 јули.

Речиси 40 држави минатата недела пријавија рекорден раст на новозаболени лица на дневно ниво.

Претходна вестУметници од сите области пријавете се: Тече конкурсот за „Звуците на чаршијата“
Следна вестСобранието се конституира во вторник, по Илинден разговори за влада