Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетно девојче

Четириесет и четиригодишна скопјанка е приведена поради запуштање и малтретирање својата 16-годишна ќерка.

Девојката била подолго време заклучувана во домот и не добивала соодветна нега од родителот, велат од полицијата.

„На малолетничката веднаш ѝ е пружена соодветна помош и е сместена во здравствена установа, каде што е згрижена, а по службена должност ќе ѝ биде определен старател“, соопшти МВР.

Мајката била приведена, а потоа пренесена во психијатриска установа „Бардовци“, каде е задржана до понатамошна постапка. Против неа ќе биде поднесена кривична пријава, а се преземаат и дополнителни мерки и активности.

Претходна вест6 пациенти починале од вирусот – најмладиот имал 44 години, новозаразени се 190 лица
Следна вестПолицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица