Вкупниот БДП на сите на Западен Балкан е помал од оној на Србија, вели Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека неговата земја е апсолутно фискално и финансиски стабилна. Тој наведе и конкретни бројки.

– Србија е апсолутно фискално и финансиски стабилна, денес имаме над 25 милијарди евра девизни резерви, а пред 12 години беше 10,2 милијарди евра, имаме над 4 милијарди евра на сметката, 40 тони злато во трезорите, изјави Вучиќ на српска телевизија.

Тој посочи дека државата има над 4 милијарди евра на нивната сметка.

-Тоа го немаат ниту многу поголемите земји. Имаме, односно нашата Ер Србија има 87 авиокомпании за 34 земји на 4 континенти. Наскоро ќе одиме и директно во Шангај и Мајами. Таму нема седишта на летовите за Лисабон и Дубаи, рече претседателот на Србија. Имаме 4,2 милиони странски туристи, а приходите ни се три и пол пати поголеми од туризмот, денес имаме 2 милијарди и 550 милиони, нагласи тој.

За нас е од клучно значење да се справиме со Експо, да продолжиме да градиме патишта, објасни српскиот претседател, додавајки:

-Вкупниот БДП на сите останати на Западен Балкан е помал од оној на Србија. Значи Албанија, Црна Гора, Северна Македонија… заедно имаат помалку од нас. Србија има 69,5 милијарди, а сите заедно имаат 67. Да видиме каков Економска доминација има Србија.И бевме четврти во регионот.Црна Гора имаше 50 отсто повисоки плати и еве ги стигнуваме.И на здрави нозе. По плати, со рекордно вработеност и рекордно ниска невработеност, ја претекнуваме Црна Гора, вели Вучиќ посочувајки дека така тврдат и ММФ и Светска банка.

Претходна вестСириски новинар тврди: Ликвидиран терорист кој од Македонија дошол во Сирија за да се бори
Следна вестПовеќе за сите: СДСМ изгради и обнови 82 градинки