ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ да се вклучи во демократските процеси наместо да прибегнува кон тактики на страв и манипулации

ВМРО-ДПМНЕ жестоко ги отфрла неоснованите обвинувања и тактиките за поттикнување страв што ги користи ДУИ. Македонскиот народ се изјасни низ демократските процеси, а обидите за поткопување на неговата волја се неприфатливи, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Во партиското соопштение се наведува дека обидите на ДУИ да се сликаат како бранители на албанските права не се ништо друго туку фасада за прилепување до власта по секоја цена.

-Нивното искуство доволно говори за нивните вистински намери. ВМРО-ДПМНЕ, заедно со коалицијата на македонските Албанци „Вреди“, се залага за правда, транспарентност и вистинска застапеност за сите граѓани на Македонија. Нема да нè поколебаат тактики или закани за поделби. Нашиот фокус е поддржување на владеењето на правото, промовирање на единството и унапредување на интересите на сите граѓани, без разлика на етничката припадност. Ја повикуваме ДУИ конструктивно да се вклучи во демократските процеси наместо да прибегнува кон тактики на страв и манипулации. Иднината на Македонија е во единството, а не во поделбата, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна вестЦУК: Возрасна жена паднала во стрмен засек покрај земјениот пат од Неготино кон Тимјаник
Следна вестПолицијата приведе три лица во Центар откако кај нив пронајде марихуана и прашкаста материја