Во Белград потона сплав – тинејџери паѓаа водата и пливаа до брегот за да се спасат

Еден од гостите изјави дека на потонувањето на сплавот му претходел конфликт меѓу гостите и обезбедувањето.

Познатиот сплав Картел во Нов Белград потона синоќа, ноќта меѓу саботата и неделата, нешто по полноќ, во време кога на него имало голем број млади луѓе кои дошле да го гледаат концертот на сараевскиот рапер Цунами, пишува Блиц.

 

 

Како што може да се види на видеата објавени на Инстаграм профилот „moj_beo_grad_“, кога сплавот потонал, гостите се обиделе да се спасат скокајќи во Сава и пливајќи кон брегот.

 

Објавени се бројни драматични видеа од местото на несреќата. На едната се гледа како спасувачите со чамци ги превезуваат гостите до брегот.

Како што дознава Блиц, на полицијата и биле потребни седум минути за да стигне до сплавот „Картел“ по дојавата, а на терен биле сите расположливи спасувачки единици на МВР на Србија, како и екипи за итни случаи.

Службите евакуирале 30-тина лица.

Една од девојките за „Блиц“ изјавила дека настанало вистинско стампедо кога сплавот „Картел“ почнал да тоне.

 

– Некои почнаа да скокаат во водата и да пливаат до брегот, додека други останаа закотвени во страв да не се удават. Веднаш дојдоа и родителите на гостите кои беа заглавени на сплавот. Луѓето беа нервозни. Видов дека брзата помош му помогна на едно момче. Сите беа во паника. Повикаа помош“ изјавил за „Блиц“ девојка која била сведок на потонувањето на сплавот „Картел“.

 

Еден од гостите изјавил дека на потонувањето на сплавот „Картел“ му претходел конфликт меѓу гостите и обезбедувањето.

– Поголема група луѓе почна да се симнува од сплавот и да се спротивставува на обезбедувањето. Потоа започна тепачката. Мостот почна да пука, сплавот да тоне и сите што истрчаа паднаа во водата – изјави очевидец.

На едно од видеата објавени синоќа на интернет се гледа атмосферата од настапот на раперот Цунами на „Картел“ пред потонувањето. Се гледа дека сплавот бил полн со многу расположени тинејџери кои немале поим дека наскоро ќе се борат за гол живот.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ужива само 4 отсто рејтинг
Следна вестГрад Скопје ги награди најдобрите за 2023 година