Во Кипар откриени 133 лажни венчавки на Европејки со мажи од Индија, Пакистан…

Полициската агенција Европол, предводена од кипарската полиција, на Кипар уапси 13 лица. Истиот ден во Португалија и Латвија беа уапсени две лица.

-Истрагата откри докази против голем број луѓе вклучени во 133 лажни бракови на Кипар, вклучувајќи жени од Португалија и Летонија и мажи од Индија, Пакистан и Бангладеш, соопшти кипарската полиција.

Властите соопштија дека истражуваат заговор за извршување кривично дело, помагање и поттикнување нелегален влез, фалсификување, лажни бракови и принудување на жртвите на лажни бракови со цел да добијат дозволи за престој во Европската унија.

фото: Архива

Претходна вестШто се случува со Германија, сега почнува штрајк и на 11 аеродроми?
Следна вестРакометарите на Алкалоид подобри од Нексе во контролен натпревар