Вонредна инспекција: Има ли некој вина за смртта на 41-годишната пациентка во штипската болница?

Ќе се расчистува случајот со смртна пациентка во Штип. Имено, Министерството за здравство информира дека во врска со 41-годишната пациентка која почина на инфективното одделение во Клиничката болница Штип, Државниот санитарен и здравствен инспекторат во моментов спроведува вонреден инспекциски надзор за конкретниот случај.

Директорот на Клиничката болница Штип, д-р Ален Георгијев, исто така, побарал да се изготви комплетен извештај за начинот на третман на пациентката.

Од МЗ велат дека по завршениот вонреден инспекциски надзор, јавноста ќе биде детално информирана.

Инаку, јавноста дозна за овој случај по објавата на ќерката на починатата пациентка на „Фејсбук“ во која напиша дека нејзината мајка цел ден ѕвонела кај дежурните медицински лица и испраќала пораки дека ѝ е потребен кислород, но немало одговор.

Претходна вестЦените на горивата со ново поскапување
Следна вестСе отвори новиот пешачки мост кој беше наменет за панорамското тркало